The following values may be useful for this problem: copper = 1.72 · 10-8 · m ca
ID: 1691854 • Letter: T
Question
The following values may be useful for this problem:copper = 1.72 · 10-8 · m
carbon = 3500 · 10-8 · m
You have a 15 mm long cylindrical carbon resistor, with a cross-section of radius 15·10-6 m.
a.) What is its resistance?
b.) The resistor is now connected to a 120 V battery. How much energy is dissipated to heat per second in this one resistor?
___W
c.) Explain why it is so important to think about ventilation and/or a cooling fan when building any kind of machine.
We usually approximate that wires (made out of conductors) have no resistance, and any resistance in a circuit is due to special "resistors" that we put into the circuit. In reality, every part of the circuit (even a conductor) has some resistance-- it's just that some parts of the circuit have a negligible resistance compared to others. (For instance, compare the resistances in #7 above.)
d.) If the copper wire we use to connect the carbon resistor to the battery has a cross-sectional radius of 14·10-6 m and a total length of 15 cm, how much resistance is added to the circuit by the wire itself?
(Is this resistance somewhat negligible, compared to the carbon resistor?)
Explanation / Answer
given le ngth of resaistor = 15mm = 15 * 10^-3m radius of resistor = r = 15 * 10^-6m cross sectional area of resistor = A = 2prL = 2 * 3.14 * 15 * 10^-6m15 * 10^-3m = 1.4 * 10^-6m^2 resistance R = ? L/A = 3500 * 10^-8Om * 15 * 10^-3m/1.4 * 10^-6m^2 = 0.37O volatage conneted to resistor = v = 120v p = E/t E = pt = V2/R * t = (120v)2/0.37O * 1sec =3.89 * 104W d)if copper wire is connected le ngth of resaistor = 15cm = 15 * 10^-2m radius of resistor = r = 14 * 10^-6m cross sectional area of resistor = A = pr2 = 3.14 * (14 * 10^-6m)2 = 6.15 * 10^-10m^2 resistance R = ? L/A = 1.72 * 10^-8Om * 15 * 10^-2m/6.15 * 10^-10m^2 = 4.19O radius of resistor = r = 14 * 10^-6m cross sectional area of resistor = A = pr2 = 3.14 * (14 * 10^-6m)2 = 6.15 * 10^-10m^2 resistance R = ? L/A = 1.72 * 10^-8Om * 15 * 10^-2m/6.15 * 10^-10m^2 = 4.19ORelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.