The following two-step procedure has carried out with the 50 ohm slotted line to
ID: 1924105 • Letter: T
Question
The following two-step procedure has carried out with the 50 ohm slotted line to determine the unknown load impedance: A short circuit is placed at the load plane, resulting in a standing wave on the line with infinite SWR, and sharply defined voltage minima recorded at distances 0.2 cm. 2.2 cm. and 4.2 cm from the load. The short circuit is removed, and replaced with unknown load. The SWR is measured at SWR= 1.5. and the voltage minima are recorded at distances 0.72 cm. 2.72 cm. 4.72 cm from the load. Find the load impedance.Explanation / Answer
1...zl=z0[1+jstan(bzmin)]/s+jtan(bzmin) z0=50 ohm swr=s=infinite voltage minima recorded at 0.2,2.2,4.2cm zmin=2.2-0.2=2cm using a transmission line where Zo = 50 ohms, S = infinite , and the distance between successive voltage minimas is 2cm (lambda/2), the electrical distance from ZL to the first voltage minimum is 2cm (zmin). The unknown load impedance (ZL) and the location of the first voltage maximum (lambda/4) with respect to the load, can be calculated by finding ߕzmin as follow: (2pi/lambda )zmin =(2*3.14/4)*2 an d then using value of bzmin in the equation given above we can get value of zl .. 2.. zl=z0[1+jstan(bzmin)]/s+jtan(bzmin) z0=50 ohm swr=s=1.5ohm voltage minima recorded at 0.2,2.2,4.2cm zmin=2.72-0.72=2cm using a transmission line where Zo = 50 ohms, S = 1.5 , and the distance between successive voltage minimas is 2cm (lambda/2), the electrical distance from ZL to the first voltage minimum is 2cm (zmin). The unknown load impedance (ZL) and the location of the first voltage maximum (lambda/4) with respect to the load, can be calculated by finding ߕzmin as follow: (2pi/lambda )zmin =(2*3.14/4)*2 an d then using value of bzmin in the equation given above we can get value of zl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.