Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are standing at the top of a cliff that has a stairstep configuration. There

ID: 1691592 • Letter: Y

Question

You are standing at the top of a cliff that has
a stairstep configuration. There is a vertical
drop of 7 m at your feet, then a horizontal
shelf of 8 m, then another drop of 3 m to the
bottom of the canyon, which has a horizontal
floor. You kick a 0.87 kg rock, giving it an
initial horizontal velocity that barely clears
the shelf below.

What initial horizontal velocity v will be
required to barely clear the edge of the shelf
below you? The acceleration of gravity is
9.8 m/s2 . Consider air friction to be negligi-
ble.
Answer in units of m/s.

part 2
How far from the bottom of the second cliff
will the projectile land?
Answer in units of m.

Explanation / Answer

1.) How long will it take to fall 7m? y = vt + 0.5at^2; y = 0.5at^2; t = sqrt(2y/a) = sqrt(2*7/9.8) = 1.20s What is the minimum horizontal velocity required to clear the shelf in that time? x = vt; v = x/t = 8/1.20 = 6.69m/s 2.) How long will it take to fall the full distance of 7 + 3 = 10m? t = sqrt(2y/a) = sqrt(2*10/9.8) = 1.43s How far will it go horizontally in that time? x = vt = 6.69*1.43 = 9.56m How far is this from the cliff? 9.56 - 8 = 1.56m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote