Dropping a Ball - Earth/Moon It takes 2.1 sec for a small ball released from res
ID: 1691119 • Letter: D
Question
Dropping a Ball - Earth/MoonIt takes 2.1 sec for a small ball released from rest from a tall building to reach the ground. The mass of the ball is 0.04 kg. Calculate the height (in m) from which the ball is released. (Neglect air resistance.)
If that ball had been released from the same height, but this time, near the surface of the moon, how long (in seconds) would it have taken for the ball to hit the surface of the moon? The magnitude of the acceleration of gravity near the moon surface is 1.67 m/s2.
Explanation / Answer
given that the time taken by the ball to reach the ground from height h is t = 2.1s Mass of ball is m = 0.04 kg ---------------------------------------------------- For freely falling body initial velocity u = 0 just after the released Apply kinematics equation S = ut + (1/2)at^2 h = 0 + (1/2)gt^2 h = (1/2)(9.8 m/s^2)(2.1s)^2 h = 21.61 m --------------------------------------------------------------------------------------- Now the ball released from heigh h = 21.61 m on the moon, For freely falling body initial velocity u = 0 just after the released Apply kinematics equation S = ut + (1/2)at^2 h = 0 + (1/2)gt^2 21.61 = (1/2)(1.67 m/s^2)t^2 t^2 = 25.88 t = 5.087s (or) t = 5.09 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.