A ball is thrown upward from the ground with an initial speed of 25m/s; at the s
ID: 1690707 • Letter: A
Question
A ball is thrown upward from the ground with an initial speed of 25m/s; at the same instant, a ball is dropped from rest from a building 15m high. After how long will the balls be at the same height? I really just dont understand how to do this problem. Thanks for anyone who tries to help. A ball is thrown upward from the ground with an initial speed of 25m/s; at the same instant, a ball is dropped from rest from a building 15m high. After how long will the balls be at the same height? I really just dont understand how to do this problem. Thanks for anyone who tries to help.Explanation / Answer
Let's use the equation x = xo + vot + 1/2at^2.Ball A: x = 0 + 25t + 1/2 * -9.8 * t^2
Ball B: x = 15 + 0t + 1/2 * -9.8 * t^2
Since they both equal x, they can be set to equal each other.
-4.9t^2 + 25t = -4.9t^2 + 15
25t = 15
t = 0.6 s
They will be at the same height at 0.6 seconds.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.