A ball is thrown horizontally from the top of the building 14.9 m high the ball
ID: 1769376 • Letter: A
Question
A ball is thrown horizontally from the top of the building 14.9 m high the ball strikes the ground at 107 m from the base of the building. Find the time the ball is in motion in seconds. Find the vertical component of the initial velocity at the end of the cannons barrel where the projectile begins its trajectory acceleration of gravity is 9.8 m/s squared. Find the x component of its velocity just before it strikes the ground. Also find the y component of its velocity just before it strikes the ground. A ball is thrown horizontally from the top of the building 14.9 m high the ball strikes the ground at 107 m from the base of the building. Find the time the ball is in motion in seconds. Find the vertical component of the initial velocity at the end of the cannons barrel where the projectile begins its trajectory acceleration of gravity is 9.8 m/s squared. Find the x component of its velocity just before it strikes the ground. Also find the y component of its velocity just before it strikes the ground.Explanation / Answer
let t is the time taken to hit the ground.
H = 0.5*g*t^2
==> t = sqrt(2*H/g)
= sqrt(2*14.9/9.8)
= 1.744 s
voy = 0
vox = x/t
= 107/1.744
= 61.4 m/s
vy = voy + g*t
= 0 + 9.8*1.744
= 17.18 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.