Magnitude of free fall acceleration 9.8 meters per second squared. A flea jumps
ID: 1686384 • Letter: M
Question
Magnitude of free fall acceleration 9.8 meters per second squared. A flea jumps straight up to a maxiumu height of .430 meters . What is its inital velocity v as it leaves the ground? and how long is the flea in the air from the time it jumps to the time it hits the groundExplanation / Answer
g = 9.8m/s2 maximum height h = 0.43m let the initial velocity be u. final velocity = 0. v2 - u2 = 2as => 0 -u2 = 2*-9.8*0.43 => u = 2.9m/s let the time to time the maximum height be t1 and back to ground from maximum height be t2. then v = u+at =>0 = 2.9 -9.8t1 =>t1 = 0.296 while falling down initial velocity u = 0 s = ut + 0.5at2 => 0.43 = 0 + 0.5*9.8(t2)^2 =>t2 = 0.296 so, total time taken = t1+ t2 = 0.592s = 0.6s approx.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.