A ball is thrown vertically downward from the top of a 38.5-m tall building. The
ID: 1686277 • Letter: A
Question
A ball is thrown vertically downward from the top of a 38.5-m tall building. The ball then passes the top of a window that is 11.7 m above the ground 2.00 s after being thrown. What is the speed of the ball as it passes the top of the window? speed = ? m/s A ball is thrown vertically downward from the top of a 38.5-m tall building. The ball then passes the top of a window that is 11.7 m above the ground 2.00 s after being thrown. What is the speed of the ball as it passes the top of the window? speed = ? m/sExplanation / Answer
yi = 38.5 myf = 11.7 m
t = 2
As in the previous problem, we need the initial velocity to find the result that we are looking for --in this case the final velocity. We can find the initial velocity yf = yi + vi t + 1/2 a t2 = yi + vi t - 1/2 g t2 vi= yf - yi + 1/2 g t2 / 2 = -3.6 m/s We can now find the final velocity vf = vi + at = -3.6 m/s - 9.8m/s2 * 2s = -23.2 m/s Please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.