A ball is thrown straight down and takes 1.10 s to travel (fall) a distance of 9
ID: 1329250 • Letter: A
Question
A ball is thrown straight down and takes 1.10 s to travel (fall) a distance of 9.2 m.
1a.)Calculate the initial velocity of the ball. Your answer should have 3 significant figures.
1b.)Calculate the velocity of the ball at t = 0.900 s. Your answer should have 3 significant figures.
2.)A rock is tossed straight up with a speed of 24 m/s. When it returns, it falls into a hole 12 m deep. In other words, assume that the rock lands 12 m lower than the height from which it was thrown. Take "up" to be the positive direction for this problem. Although the numbers in this problem have less than 3 significant figures, please enter your answers with at least 3 significant figures, and remember that velocity is a vector.
2a) What is the rock's velocity as it hits the bottom of the hole?
m/s
2b) How long is the rock in the air, from the instant it is released until it hits the bottom of the hole?
s
Explanation / Answer
1)
1a) Use equation,
h=vi*t+1/2*a*t^2=
-9.2=Vi*1.1+1/2*-9.8*1.1^2 => Vi=-2.97m/s
1b)Use equation,
Vf=Vi+a*t
Vf= -2.97-9.8*0.9= -11.8m/s
2)
2a) Use equation,
Vf^2=Vi^2+2*a*h
Vf^2= 24^2+2*-9.8*-12 => Vf= -28.5m/s
2b)Use equation
h=Vi*t+1/2*a*t^2
-12=24*t+1/2*-9.8*t^2 => t= 5.35s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.