A ball is thrown down and to the right from the window of a building. The ball i
ID: 2279172 • Letter: A
Question
A ball is thrown down and to the right from the window of a building. The ball is given an initial velocity of 10.0 m/s at an angle of 30.0 degrees below the horizontal. Using the standard x,y Cartesian coordinate system.
a) Find the x-component of the initial velocity (v0)x.
b) Find the y-component of the initial velocity (v0)y.
c) If the vertical distance the balls from the window to the ground is 10.0 meters, find the time-of-flight (t) that the ball is airborne.
d) Calculate the horizontal range R of the projectile.
e) Calculate the ball's final y-velocity at impact vy.
f) Calculate the ball's final speed v at impact.
g) Calculate the clockwise angle between the x-axis and the ball's final velocity at impact.
h) Suppose the ball had a z-component of velocity of 4.85 m/s when released. Calculate the speed the ball would have upon impact with this additional velocity component.
Explanation / Answer
a) Vox = vo*cos(30) = 8.66 m/s
b) Voy = Vo*sin(30) = 5 m/s
c)
let t si the time taken to hit the ground
H = voy*t + 0.5*g*t^2
10 = 5*t + 4.9*t^2
4.9*t^2 +5*t - 10 = 0
solving above equation
we get, t = 1.0067 s
d) R = vox*t = 8.66*1.0067 = 8.718 m
e) vy = voy + g*t = 5 + 9.8*1.0067 = 14.87 m/s
f)
vx = vox = 8.66 m/s
V = sqrt(vx^2+vy^2) = 17.2 m/s
g) theta = tan^-1(vy/vx) = 59.78 degrees
h)
V = sqrt(vx^2+vy^2+vz^2) = sqrt(8.66^2+14.87^2+4.85^2) = 17.878 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.