Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a ball is thrown vertically upward from the ground and a student looking out the

ID: 1686022 • Letter: A

Question

a ball is thrown vertically upward from the ground and a student looking out the window sees it moving past him at 5m/sec. the student's eyes are 10m above ground
a. what maximum hieght does the ball reach?
b. how long does it take to go from a height of 10m to its heighest point
c. find its velocity and acceleration 0.5 sec after it leaves the ground

Explanation / Answer

initial velocity u = 5m/s referred to 10m above the ground final velocity v =0m/s a) v2 - u2 = 2as => 0 - 25 = 2*-10s => s = 1.25m => maximum height the ball reaches = 10+1.25 = 11.25m b) time taken be ts v = u + at => 0 = 5 - 10t => t = 0.5s c)let the velocity at ground be u then v2 - u2 = 2as =>0 - u2 = 2*-10*11.25 = -225 => u = 15m/s acceleration a = -g = -10m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote