a ball is thrown vertically into the air with an initial velocity of 20m/s. Find
ID: 1651042 • Letter: A
Question
a ball is thrown vertically into the air with an initial velocity of 20m/s. Find the maximum height of the ball and find the amount of time to reach the maximum height. a ball is thrown vertically into the air with an initial velocity of 20m/s. Find the maximum height of the ball and find the amount of time to reach the maximum height. a ball is thrown vertically into the air with an initial velocity of 20m/s. Find the maximum height of the ball and find the amount of time to reach the maximum height.Explanation / Answer
a) the maximum height of the ball is
v^2 = u^2 - 2gs
or, s = u^2/2g = 20^2/2x10 = 20 m [final velocity v=0 and taking g= 10 m/s^2]
b) the amount of time to reach the maximu height
v = u - gt
or, t = u/g [as final velocity v=0 at top point]
or, t = 20/10 = 2 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.