3) A metal with a work function of 2.4 eV is illuminated with monochromatic ligh
ID: 1685353 • Letter: 3
Question
3) A metal with a work function of 2.4 eV is illuminated with monochromatic light. The stopping potential that prevents electrons being ejected is 0.82 eV. Find the wavelength of light. ANS: ? = 385 nm 3) A metal with a work function of 2.4 eV is illuminated with monochromatic light. The stopping potential that prevents electrons being ejected is 0.82 eV. Find the wavelength of light. ANS: ? = 385 nmExplanation / Answer
We know that eVo + W = hc / lambda ==> lambda = h c / [ eVo + W ] = 6.6 x 10^-34 * 3 x 10^8 / [ 0.82 + 2.4 ] * 1.6 x 10^-19 = 385 x 10^-9 m = 385 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.