Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the acceleartion of the block with a mass of M=10kg that is being acted

ID: 1685062 • Letter: W

Question


What is the acceleartion of the block with a mass of M=10kg that is being acted upon by applied force directed at 30 degrees above the horizontal? The block slides on a surface with µk =0.20 and achieves a velocity of v=4m/s after sliding d=2m.
What is the acceleartion of the block with a mass of M=10kg that is being acted upon by applied force directed at 30 degrees above the horizontal? The block slides on a surface with µk =0.20 and achieves a velocity of v=4m/s after sliding d=2m.

Explanation / Answer

We know that F.d = 0.5 M v^2 ==> F = 0.5 * 10 * 4*4 / 2 = 40 N The equation of motion is F cos30 - uk N = M a ==> Fcos30 - uk Mg = M a ==> a = [ F cos30 - uk Mg ] / M = [ 40 * cos30 - 0.20 * 10 * 9.8 ] / 10 = [ 34.64 - 19.6] / 10 = 1.504 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote