During the Apollo XI Moon landing, a retro- reflecting panel was erected on the
ID: 1684152 • Letter: D
Question
During the Apollo XI Moon landing, a retro-reflecting panel was erected on the Moon’s
surface. When the moon is directly ahead, the
speed of light is found by measuring the time
it takes a laser beam to travel from Earth,
reflect from the screen, and return to Earth.
If this interval is measured to be 2.5 s, what
is the measured speed of light? Take the
center-to-center distance from Earth to Moon
to be 3.72 × 10^8 m, and do not neglect the
radii of the Earth (6.37 × 10^6 m) and Moon
(1.74 × 10^6 m).
Answer in units of m/s.
Explanation / Answer
Surface to surface distance between moon and Earth = (3.72E8) - [radius of Earth + radius of moon] = (3.72E8) - (6.37E6 + 1.74E6) = 3.64E8 m The distance traveled by laser beam = 2 x 3.64E8 = 7.28E8 m Time taken = 2.5 seconds Speed of light = 7.28E8 m / 2.5 seconds = 2.91E8 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.