An object with mass m1 = 4.00 kg, rests on a frictionless horizontal table and i
ID: 1683891 • Letter: A
Question
An object with mass m1 = 4.00 kg, rests on a frictionless horizontal table and is connected to a cable that passes over a pulley and is then fastened to a hanging object with mass m2 = 10.0 kg. Find the acceleration of each object and the tension in the cable.mass m1
mass m2
tension
Explanation / Answer
For mass m1 : T - m1 g = m 1 a For mass m2 m2 g - T = m2 a From above two equations we have m2 g - ( m1 g + m 1 a ) = m2 a ==> g ( m2 - m1) = a ( m1 + m2) ==> acceleration a = g (m2 - m1) / (m1 + m2) = 9.8 * (10 - 4) / (4 + 10) = 4.2 m/s^2 Tension T = m1 ( a + g) = 4 * (4.2 + 9.8) = 56 N acceleration of the each mass = 4.2 m/s^2 Tension T = 56 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.