An object with a mass of m = 5.2 kg is attached to the free end of a light strin
ID: 2011275 • Letter: A
Question
An object with a mass of m = 5.2 kg is attached to the free end of a light string wrapped around a reel of radius R = 0.230 m and mass of M = 3.00 kg. The reel is a solid disk, free to rotate in a vertical plane about the horizontal axis passing through its center as shown in the figure below. The suspended object is released from rest 6.80 m above the floor.(a) Determine the tension in the string.
(b) Determine the magnitude of the acceleration of the object.
(c) Determine the speed with which the object hits the floor
I have tried everything I can think of and I am still wrong :(
Explanation / Answer
Tension T = mg-ma (m = mass of object) Torque t = T*R = (mg - ma)*R = I*a = I*(a/R) --> solve for a (I = 1/2 mR^2 = 1/2*3*0.23^2 = 0.07935 Nm^2) a = mg/(I/R^2 + m) a = 5.2*9.81/(0.07935/0.23^2 + 5.2) a = 7.61 m/s^2 = acceleration of the object ------------- Tension = 5.2*(9.81 - 7.61) = 11.44 N ------------ v = sqrt(2sa) = sqrt(2*5.2*7.61) v = 8.96 m/s = velocity when hitting the ground
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.