A 38.8 turns circular coil with radius 7.84 cm and resistance 7.72 ohms is place
ID: 1683439 • Letter: A
Question
A 38.8 turns circular coil with radius 7.84 cm and resistance 7.72 ohms is placed in a magnetic field directed perpendicular to the plane of the coil. The magnitude of the magnetic field varies in time according to the expression B = a1 * t + a2*t2 , where a1 = 0.0483 T/s, a2 = 0.0558 T/s2 are constants, time t is in seconds and field B is in Tesla. Find the magnitude of the induced emf in the coil at t = 1.37 s. Answer in units of V.--------------- part 2 is problematic
An AC generator consists of eight turns of wire, each of area 0.0722 m^2, and total resistance of 12ohms. The loop rotates in the external magnetic field of strength 0.76 T at a constant frequency of 48.1 Hz. What is the maximum induced emf?
Answer in units of V.
Explanation / Answer
magnetic flux=B*A*n*sin(t). so E=B*A*n**cos(t). so maximum inducted emf E0=B*A*n*=B*A*n*2*pi*f=132,7(V)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.