A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as i
ID: 1682725 • Letter: A
Question
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below.Find the work done by the force on the object as it moves as follows:
(a) from x = 0 to x = 5.00 m
1 J
(b) from x = 5.00 m to x = 9.00 m
2 J
(c) from x = 10.0 m to x = 15.0 m.
3 J
(d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m. speed at x = 5.00 m 4 m/s
speed at x = 15.0 m 5
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/
Diagram:
A object of mass 3.00 kg is subject to a force Fx that varies with position as in the figure below.
Find the work done by the force on the object as it moves as follows:
(a) from x = 0 to x = 5.00 m
1 J
(b) from x = 5.00 m to x = 9.00 m
2 J
(c) from x = 10.0 m to x = 15.0 m.
3 J
(d) If the object has a speed of 0.500 m/s at x = 0, find its speed at x = 5.00 m and its speed at x = 15.0 m. speed at x = 5.00 m 4 m/s
speed at x = 15.0 m 5
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/
Diagram:
Explanation / Answer
please post the figure
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.