A(n) 0.4 kg softball is pitched at a speed of 14 m/s. Thebatter hits it back dir
ID: 1682209 • Letter: A
Question
A(n) 0.4 kg softball is pitched at a speed of 14 m/s. Thebatter hits it back directly at the pitcher at a speed of 21 m/s.The bat acts on the ball for 0.02 seconds. What is the magnitude ofthe impulse imparted by the bat to the ball? Answer in units ofN*s. b) Whaat is the magnitude of the average force exerted by thebat on the ball? A(n) 0.4 kg softball is pitched at a speed of 14 m/s. Thebatter hits it back directly at the pitcher at a speed of 21 m/s.The bat acts on the ball for 0.02 seconds. What is the magnitude ofthe impulse imparted by the bat to the ball? Answer in units ofN*s. b) Whaat is the magnitude of the average force exerted by thebat on the ball?Explanation / Answer
mass of soft ball m = 0.4 kg pitched speed u = 14 m / s velocity of the ball after hitting v =21 m / s time of impact t= 0.02 s Magnitude of the impulse imparted by the bat to the ball J = m( v + u ) Since u and v are opposite to eachother J = 14 N s (b). Average force F = J / t = 700 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.