A 820-g mass isattached to a vertical spring and lowered slowly until the massre
ID: 1681700 • Letter: A
Question
A 820-g mass isattached to a vertical spring and lowered slowly until the massrests at its equilibrium position 35 cm below the original lengthof the spring. It is then set into simple harmonic motion ofamplitude 7 cm.
(a) What is the frequencyand period of the oscillation?
(b) What is the maximumvelocity of the oscillating mass? Where does the maximum velocityoccur?
(c) What is the maximumacceleration of the oscillating mass? Where does the maximumacceleration occur?
(d) Draw a diagram showing howthe total energy of the oscillating system changes with time.
Explanation / Answer
Amplitude A= 7 cm = 0.07 m
Mass m = 820 g = 0.82 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.