A 80.0cm3 box contains helium at a pressure of 2.30atm and a temperature of 90.0
ID: 1306334 • Letter: A
Question
A 80.0cm3 box contains helium at a pressure of 2.30atm and a temperature of 90.0?C. It is placed in thermal contact with a 220cm3 box containing argon at a pressure of 4.30atm and a temperature of 380?C.
A-) What is the initial thermal energy of each gas? Enter your answers numerically separated by a comma.
B-) What is the final thermal energy of each gas? Enter your answers numerically separated by a comma.
C-) How much heat energy is transferred, and in which direction?
D-) From Ar to He OR From He to Ar?
E-) What is the final temperature?
F-) What is the final pressure in each box? Enter your answers numerically separated by a comma.
Explanation / Answer
Eth=3/2nRT
= 3/2 *P*V.............(assuming ideal gas behaviour for both gases, PV = nRT)
a) Initial thermal energies are,
Helium = 3/2 * 2.3 * (80*10^-3) = .276 atm-lit ~ 28 joules
Argon = 3/2* 4.3*220*10^-3 = 1.42 atm-lit ~ 144 Joules
b) Finally, the temp of both gases will become same, volume and no. of moles remaining constant.
Thus, P/T is constant
EHe=nHe/(nHe+nAr) * (Etotal)
Etotal initial = Etotal final = .276+1.42 = 1.696 atm lit = 171.847 Joules
E He = (2.3*80/(90+273)) / (2.3*80/(90+273) + 4.3*220/(380+273)) * 171.847 = 44.54 Joules
E Ar = (4.3*220/(380+273)) / (2.3*80/(90+273) + 4.3*220/(380+273)) * 171.847 = 127.30 Joules
c & d) Heat is transferred from Ar to He as Ar is at higher temp. Total heat transferred is (EAr i - EAr f)
=143.88-127.30 = 16.58 Joules
e) 44.54 Joules = .44 atm-lit = 3/2*PV
P = .44*2/(3*80*10^-3) = 3.67 atm
P1/T1 = P2/T2
=> T2 = 3.67/2.3*(90+273) = 579.22 K = 306.22 deg C
f) PHe = 3.67 atm ( calculated above)
PAr = ?
P1/T1 = P2/T2
P2 = 4.3 * (306.22+273)/(380+273) = 3.81 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.