A thin, flexiblerod of length L = 10 cm carries charge Q = 91 nC uniformly along
ID: 1681468 • Letter: A
Question
A thin, flexiblerod of length L = 10 cm carries chargeQ = 91 nC uniformly along its length.The rod is then bent into a semicircle. What is the magnitude ofthe electric field at the center? A. 4.0× 10^5 N/CB. 4.3 × 10^5 N/C
C. 4.6 × 10^5 N/C
D. 4.9 × 10^5 N/C
E. 5.1 × 10^5 N/C
A thin, flexiblerod of length L = 10 cm carries chargeQ = 91 nC uniformly along its length.The rod is then bent into a semicircle. What is the magnitude ofthe electric field at the center? A. 4.0× 10^5 N/C
B. 4.3 × 10^5 N/C
C. 4.6 × 10^5 N/C
D. 4.9 × 10^5 N/C
E. 5.1 × 10^5 N/C
A. 4.0× 10^5 N/C
B. 4.3 × 10^5 N/C
C. 4.6 × 10^5 N/C
D. 4.9 × 10^5 N/C
E. 5.1 × 10^5 N/C
Explanation / Answer
The radius of the semi circle is r = L / = 0.1/ 3.14 = 0.0318 m Charge Q = 91 x 10-9 C The electric field at the center is E = 2 k Q / r2 = 2 * 9 x 109 * 91 x 10-9 / 3.14 *(0.0318)2 = 5.142 x 105 N/C So option E is correct answer.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.