A circular wire loop of radius 14.9 cm carries a current of3.04 A. It is placed
ID: 1681390 • Letter: A
Question
A circular wire loop of radius 14.9 cm carries a current of3.04 A. It is placed so that the normal to its plane makes an angleof 50.9° with a uniform magnetic field of magnitude 15.0 T.(a) Calculate the magnitude of the magnetic dipolemoment of the loop in amperes-square meters. (b)What is the magnitude of the torque acting on the loop?Thanks for the help! A circular wire loop of radius 14.9 cm carries a current of3.04 A. It is placed so that the normal to its plane makes an angleof 50.9° with a uniform magnetic field of magnitude 15.0 T.(a) Calculate the magnitude of the magnetic dipolemoment of the loop in amperes-square meters. (b)What is the magnitude of the torque acting on the loop?
Thanks for the help!
Explanation / Answer
Given that Radius of the loop is(r) =14.9 cm =0.149m Current in the loop(i) = 3.04 A Magnitude of magnetic field(B) =15.0 T Angle() =50.90Number of turns (N) = 1 Area (A) = r2 =3.14*0.1492 = 0.06971m2 a) Magnitude of magnetic field is = NiA =(1)(3.04)(0.06971) =0.21192 A.m2 b) Magnitude of torque acting on the loopis = x B = BSin =(0.21192)(15)Sin 50.90 = 2.4669N.m b) Magnitude of torque acting on the loopis = x B = BSin =(0.21192)(15)Sin 50.90 = 2.4669N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.