A circular wire loop of radius r = 0.065 m and resistance R = 9.2 Ohm rotates ab
ID: 1505328 • Letter: A
Question
A circular wire loop of radius r = 0.065 m and resistance R = 9.2 Ohm rotates about a shaft through its diameter at a constant rate of f = 13.6 Hz in a uniform B = 0.22-T magnetic field directed perpendicular to the rotation axis. The plane of the loop is perpendicular to the magnetic field at time t = 0. Randomized Variables: r = 0.065 m R = 9.2 Ohm. f = 13.6 Hz B = 0.22 T t = 4.8 s Select the correct expression for the time-dependent magnetic flux through the loop. Find the value of the magnetic flux through the loop, in webers, at time t = 4.8 s. Select the expression for the time-dependent emf induced in the loop based on the expression you entered in part (a)B. Calculate the induced emf in the loop, in volts, at time t = 4.8 s. Select the expression for the induced current in the loop based on the expression you entered in part (c). Find the induced current in the loop, in amperes, at time t = 4.8 s.Explanation / Answer
here,
r = 0.065 m
R = 9.2 m
f = 13.6 Hz
B = 0.22 T
t = 4.8 s
a)
the expression for time dependent magnetic flux through the loop , magnetic flux = n * B * area * sin(2 * pi * f * t)
magnetic flux = 1 * 0.22*pi * 0.065^2 * sin(2*pi*13.6 * t)
magnetic flux = 2.92 * 10^-3 * sin(85.41 * t)
b)
when t = 4.8 s ,
magnetic flux = 2.92 * 10^-3 * sin(85.41 * t)
magnetic flux = 2.92 * 10^-3 Wb
c)
magnetic flux = 2.92 * 10^-3 * sin(85.41 * t)
on differentiating
EMF = 85.41 *2.92*10^-3 * cos(85.41*t)
EMF = 0.249 * cos(85.41*t)
d)
at t = 4.8 s ,
EMF = 0.249 * cos(85.41*4.8)
EMF = 2.45 * 10^-3 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.