A child slides down a slide with a 22 o incline, andat the bottom her speed is p
ID: 1681315 • Letter: A
Question
A child slides down a slide with a 22o incline, andat the bottom her speed is precisely three-fifths what it wouldhave been if the slide had been frictionless. Calculate thecoefficient of kinetic friction between the slide and the child.You swing a 3.10 kg bucket of water in a vertical circle ofradius 0.960 m. At the top of the circle the speed of the bucket is3.20 m/s. Find the tension in the rope tied to the bucket at thetop of the circle
You swing a 3.10 kg bucket of water in a vertical circle ofradius 0.960 m. At the top of the circle the speed of the bucket is3.20 m/s. Find the tension in the rope tied to the bucket at thetop of the circle
Explanation / Answer
This can be solved by kinetic energy equation. (pretend the kid ate too much helium and weighs 1 kg) with no friction K=0.5(1kg)(1^2)=0.5J=f*d With friction K=0.5(1kg)(0.6^2)=0.18J=f*d Set them equal 0.5j=0.18J+(sin(22)(1kg)(9.8m/s)) 0.32J/(sin(22)(1kg)(9.8m/s))= =0.0872
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.