On a pleasure cruise a boat is traveling relative to the water at aspeed of 6.58
ID: 1681282 • Letter: O
Question
On a pleasure cruise a boat is traveling relative to the water at aspeed of 6.58 m/s due south. Relative to the boat, a passengerwalks toward the back of the boat at a speed of 1.84 m/s. (a) What is the magnitude of thepassenger's velocity relative to the water? (b) How long does it take for thepassenger to walk a distance of 15.2 m on the boat? (c) How long does it take for thepassenger to cover a distance of 15.2 m on the water? (a) What is the magnitude of thepassenger's velocity relative to the water? (b) How long does it take for thepassenger to walk a distance of 15.2 m on the boat? (c) How long does it take for thepassenger to cover a distance of 15.2 m on the water?Explanation / Answer
Part A) the passenger's velocity relative to the water accounts forboth the boat's and the passenger's velocity: 6.58+1.84=8.42 m/s Part B) the passenger walks at 1.84 m/s: x=v*t t=x/v t=15.2/1.84 t=8.26s Part C) relative to the water, the passenger travels at 8.42m/s: t=x/v t=15.2/8.42 t=1.81s Part B) the passenger walks at 1.84 m/s: x=v*t t=x/v t=15.2/1.84 t=8.26s Part C) relative to the water, the passenger travels at 8.42m/s: t=x/v t=15.2/8.42 t=1.81sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.