On a mission to a newly discovered planet, an astronaut finds copper abundances
ID: 845549 • Letter: O
Question
On a mission to a newly discovered planet, an astronaut finds copper abundances of 69.97% for 63Cu and 31.03% for 65Cu. What is the atomic mass of copper for this location? The mass of63Cu is 62.9300amu . The mass of65Cu is 64.9200amu . Express your answer to two decimal places, and include the appropriate units. Hints My Answers Give Up Review Part The astronaut then measures the abundance of strontium on the new planet, obtaining the following results: Isotope Abundance (%) Mass (amu) 86 Sr 9.46 85.91 87 Sr 7.00 86.91 88 Sr 83.54 87.91 Submit What is the atomic mass of strontium for this planet? Express your answer to two decimal places, and include the appropriate units.Explanation / Answer
a)
atomic mass= 0.6997*62.93+0.3103*64.92
= 64.18 amu
b)
atomic mass= 0.0946*85.91 + 0.07*86.91 +0.8354*87.91
=87.65 amu
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.