1.) A uniform metal ball of mass 31 g and radius 1.4 cm rolls down(without slidi
ID: 1680915 • Letter: 1
Question
1.) A uniform metal ball of mass 31 g and radius 1.4 cm rolls down(without sliding) a slope of height 32 cm. Find its (c.o.m.) speedat the bottom of the slope. (The rotational inertia of a uniform ball is I = 2/5 MR2 .) 2.) A uniform 6-m ladder weighs 200 N. The ladder leansagainst a frictionless wall at an angle 650 to thefloor. Find the forces on the ladder from the wall and thefloor. (The rotational inertia of a uniform ball is I = 2/5 MR2 .) 2.) A uniform 6-m ladder weighs 200 N. The ladder leansagainst a frictionless wall at an angle 650 to thefloor. Find the forces on the ladder from the wall and thefloor. 2.) A uniform 6-m ladder weighs 200 N. The ladder leansagainst a frictionless wall at an angle 650 to thefloor. Find the forces on the ladder from the wall and thefloor.Explanation / Answer
There is no frictional loss so potential energy = translational kinetic energy + rotationalkinetic energy mgh = 1/2mv2 + 1/2 I 2 = 1/2mv2+ 1/5mv2 (substituting for I and v =r) gh = 7/10v2 v = 211 cm/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.