A mass m = 8.5 kg is attached to the lower end ofa massless string of length L =
ID: 1680651 • Letter: A
Question
A mass m = 8.5 kg is attached to the lower end ofa massless string of length L = 87.0 cm. The upper end of thestring is held fixed. Suppose that the mass moves in a circle atconstant speed, and that the string makes an angle theta = 26°with the vertical, as shown in the figure. a. How long does it take the mass to make onecomplete revolution? b. What is the tension inthe string?A mass m = 8.5 kg is attached to the lower end ofa massless string of length L = 87.0 cm. The upper end of thestring is held fixed. Suppose that the mass moves in a circle atconstant speed, and that the string makes an angle theta = 26with the vertical, as shown in the figure. a. How long does it take the mass to make onecomplete revolution? b. What is the tension inthe string?
Explanation / Answer
radius of the circle=87*sin26=38.14 cm T=tension in the string v=tangential velocity T*cos26=8.5*g T=92.68 N (8.5*v2)/r=T*sin26 v=1.35 m/s circumference of the circle=2**r=2*3.14*0.3814=2.395 to complete one revolution time taken=2.395/1.35=1.7742 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.