A mass m = 17 kg is pulled along a horizontal floor, with a coefficient of kinet
ID: 1322952 • Letter: A
Question
A mass m = 17 kg is pulled along a horizontal floor, with a coefficient of kinetic friction ?k = 0.06, for a distance d = 6.6 m. Then the mass is continued to be pulled up a frictionless incline that makes an angle ? = 33 with the horizontal. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of ? = 33 (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T = 45 N.
1)
What is the work done by tension before the block gets to the incline?
J
2)
What is the work done by friction as the block slides on the flat horizontal surface?
J
3)
What is the speed of the block right before it begins to travel up the incline?
m/s
4)
How far up the incline does the block travel before coming to rest?
m
5)
What is the work done by gravity as it comes to rest?
J
6)
During the entire process, the net work done on the block is:
positive
negative
zero
A mass m = 17 kg is pulled along a horizontal floor, with a coefficient of kinetic friction ?k = 0.06, for a distance d = 6.6 m. Then the mass is continued to be pulled up a frictionless incline that makes an angle ? = 33½ with the horizontal. The entire time the massless rope used to pull the block is pulled parallel to the incline at an angle of ? = 33½ (thus on the incline it is parallel to the surface) and has a tension T = 45 N. 1) What is the work done by tension before the block gets to the incline? J 2) What is the work done by friction as the block slides on the flat horizontal surface? J 3) What is the speed of the block right before it begins to travel up the incline? m/s 4) How far up the incline does the block travel before coming to rest? m 5) What is the work done by gravity as it comes to rest? J 6) During the entire process, the net work done on the block is: positive negative zeroExplanation / Answer
Work Done By tension W = T * ds
W = F cos theta * ds
W = 45 * 6.6 * cos 33
W = 249 Joules
-------------------------------
Apply KE = 0.5 mv^2 = 249
v^2 = 2* 249/17
v = 5.41 m/s
--------------------------------
Work done by friction W = u Fd
W = 0.06 * 17* 9.8 * 6.6 * cos 39
W = 51.27 J
------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.