A closely wound rectangular coil of 50 turns has dimensions of12.0cm by 25.0cm .
ID: 1679596 • Letter: A
Question
A closely wound rectangular coil of 50 turns has dimensions of12.0cm by 25.0cm . The plane of the coil is rotated from a positionwhere it makes an angle of 45.0 degrees with a magnetic field of 2T to a position perpendicular to the field. The rotation takes 0.1s . a)What is theaverage emf induced in the coil? b)assume the coilrotates continuously. Find and expression for Emf for anytime,t. a)What is theaverage emf induced in the coil? b)assume the coilrotates continuously. Find and expression for Emf for anytime,t.Explanation / Answer
A rectangular coil of turns N = 50 Area of the coil is A = 12.0 cm *25.0 cm = 3.00*10-2 m2 Magnetic field B = 2 T , time takenis t = 0.1 s Maximum inducedemf is emax = NA B sin = 2 / t = 2 / 0.1 s = 62.8 rad /s e max = 50 * 3*10-2 * 2T * 62.8 rad / s *sin 45 = 133.2V Average induced emf is e av = emax / 2 = 133.2 V / 2 = 94 V b ) e = B d A / dt = 2 T * 3* 10 -2 / 0.1 s = 60 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.