A closed hollow sphere of radius R=60.0cm (the surface area of asphere of radius
ID: 1678800 • Letter: A
Question
A closed hollow sphere of radius R=60.0cm (the surface area of asphere of radius R is 4R^2) is made of styrofoam havingthermal conductivity k=0.0450 watt/m celsius, A 250 Watt heater isinside the hollow sphere at the center, and it maintains the insideof the box at a constant 40.0 celsius, while the outside of the boxis at 25.0 celsius. The system is in thermal equilibrium, with heatflowing uniformly out of the entire surface of the sphere.find the thickness(assumed uniform) of the styrofoam wall of thehollow sphere.
Explanation / Answer
Radius R = 60 cm = 0.6 m
Area A = 4(pi) R ^ 2
= 4.523 m^ 2
Temperature difference dt = 40 oC – 25 oC = 15oC
Power P = 250 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.