A coal-fired plant generates 600MW of electric power. Theplant uses 4.8 X 10^6 k
ID: 1679393 • Letter: A
Question
A coal-fired plant generates 600MW of electric power. Theplant uses 4.8 X 10^6 kg of coal each day and the heat ofcombustion is 3.3 X 10^7 J/kg. The steam that drives the turbinesis at 300C and the exhaust water is at 37C.(a) What is the overall efficiency of the plant at generatingelectric power?
(b) What is the Carnot efficiency? (c) How much thermal energy is exhausted into the air eachday? A coal-fired plant generates 600MW of electric power. Theplant uses 4.8 X 10^6 kg of coal each day and the heat ofcombustion is 3.3 X 10^7 J/kg. The steam that drives the turbinesis at 300C and the exhaust water is at 37C.
(a) What is the overall efficiency of the plant at generatingelectric power?
(b) What is the Carnot efficiency? (c) How much thermal energy is exhausted into the air eachday?
Explanation / Answer
(A) the overall efficiency of the plant at generating electricpower e=600*10^6*3600*24/(3.3*10^7*4.8*10^6)=32.7 % (b) the Carnot efficiency c=1-(37+273)/(300+273)=45.9 % (c)thermal energy is exhausted into the air each day 3.3*10^7*4.8*10^6-600*10^6*3600*24=1.1*10^14 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.