A red laser emits photons with a wavelength of 635 nm. (a) If this laser has a p
ID: 1679212 • Letter: A
Question
A red laser emits photons with a wavelength of 635 nm. (a) If this laser has a power of 23 W, how many photons does it emit in 1 s?1 photons
(b) If the light emitted by the laser is absorbed by a black sail,what is the force on the sail?
2 N
(c) If the light from this laser is reflected from a mirror, whatis the force on the mirror?
3 N (a) If this laser has a power of 23 W, how many photons does it emit in 1 s?
1 photons
(b) If the light emitted by the laser is absorbed by a black sail,what is the force on the sail?
2 N
(c) If the light from this laser is reflected from a mirror, whatis the force on the mirror?
3 N
Explanation / Answer
a) the energy of 1 photon : Ep = hc/ = 3.132x10^-19 J => the number of photon are emitted in 1 s : N = E/Ep = p*t/Ep = 7.343x10^19photons b) black sail=> the momentum change : h/ to 0 => The force : F1 = P/t = N*t*(h/)/t =N*h/ = 7.67x10^-8 N c) mirror=> the momentum change : h/ to -h/ => force : F2 = P/t = N*t*(2h/)/t =2N*h/ = 1.54x10^-8 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.