Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A red ball is thrown down with an initial speed of 1.2 m/s from a height of 25 m

ID: 1587269 • Letter: A

Question

A red ball is thrown down with an initial speed of 1.2 m/s from a height of 25 meters above the ground. Then, 0.6 seconds after the red ball is thrown, a blue ball is thrown upward with an initial speed of 23.2 m/s, from a height of 0.9 meters above the ground. The force of gravity due to the earth results in the balls each having a constant downward acceleration of 9.81 m/s2.

1)

What is the speed of the red ball right before it hits the ground?

2)

How long does it take the red ball to reach the ground?

3)

What is the maximum height the blue ball reaches?

4)

What is the height of the blue ball 1.7 seconds after the red ball is thrown?

5)

How long after the red ball is thrown are the two balls in the air at the same height?

6)

Which statement is true regarding the blue ball?

After it is released and before it hits the ground, the blue ball is always moving faster than the red ball at any given time.

After it is released and before it hits the ground, the blue ball is sometimes moving faster than the red ball at any given time.

After it is released and before it hits the ground, the blue ball is never moving faster than the red ball at any given time.

7

)

Which statement is true about the red ball?

The acceleration is positive and it is speeding up

The acceleration is negative and it is speeding up

The acceleration is positive and it is slowing down

The acceleration is negative and it is slowing down

Explanation / Answer

1)
Taking downward as positive direction:
a= 9.8 m/s^2
vi = 1.2 m/s
d = 25 m
usE:
vf^2 = vi^2 + 2*a*d
vf^2 = 1.2^2 + 2*9.8*25
vf= 22.17 m/s
Answer: 22.17 m/s

2)
Taking downward as positive direction:
a= 9.8 m/s^2
vi = 1.2 m/s
vf= 22.17 m/s

use:
vf = vi + a*t
22.17 = 1.2 + 9.8*t
t=2.14 s
Answer: 2.14 s

3)
Taking upward as positive direction:
a= -9.8 m/s^2
vi = 23.2 m/s
vf= 0 m/s
use:
vf^2 = vi^2 + 2*a*d
0 = 23.2^2 + 2*(-9.8)*d
d= 27.5 m

4)
Taking upward as positive direction:
a= -9.8 m/s^2
vi = 23.2 m/s
time for blue ball, t = 1.7 - 0.6 = 1.1 s

d = vi*t + 0.5*a*t^2
= 23.2*1.1 + 0.5*(-9.8)*1.1^2
= 25.52 - 5.93
= 19.59 m
Answer: 19.59 m

I am allowed to answer only 4 parts at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote