There is a net passage of 5.5 x 10^18 electrons by a point ina wire conductor in
ID: 1679053 • Letter: T
Question
There is a net passage of 5.5 x 10^18 electrons by a point ina wire conductor in 0.30 s. what is the current in the wire?____A A current of 1.5 A flows in a conductor for 5.9 s. How muchchange passes a given point in the conductor during this time?_____C To seperate a 0.23 C charge from another charge, 21 J of workis done. What is the voltage of the 0.23 C charge? ____V There is a net passage of 5.5 x 10^18 electrons by a point ina wire conductor in 0.30 s. what is the current in the wire?____A A current of 1.5 A flows in a conductor for 5.9 s. How muchchange passes a given point in the conductor during this time?_____C To seperate a 0.23 C charge from another charge, 21 J of workis done. What is the voltage of the 0.23 C charge? ____VExplanation / Answer
Net charge Q = 5.5* 10 ^ 18 * charge of electron
= 5.5 * 10 ^ 18 * 1.6 * 10 ^ -19 C = 0.88 C
Time t= 0.3 s
Current I = Q / t= 2.933 A
(b). current I = 1.5 A
Time t= 5.9 s
So, Charge Q = It = 8.85 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.