A grinding wheel is in the form of a uniform solid disk of radius7.05 cm and mas
ID: 1677547 • Letter: A
Question
A grinding wheel is in the form of a uniform solid disk of radius7.05 cm and mass 2.05 kg. It starts from rest and acceleratesuniformly under the action of the constant torque of 0.602 N·m that the motor exerts on thewheel. (a) How long does the wheel take to reach itsfinal operating speed of 1220rev/min?(b) Through how many revolutions does it turn whileaccelerating?
(a) How long does the wheel take to reach itsfinal operating speed of 1220rev/min?
(b) Through how many revolutions does it turn whileaccelerating?
Explanation / Answer
Radius r= 7.05 cm = 0.0705 m
Mass m = 2.05 kg
Moment of inertia of the disk I = ( 1/ 2) mr ^ 2
= 5.09*10^-3 kg m^ 2
Torque T = 0.602 N
Initial angular speed w = 0
Final angular speed w ‘ = 1220 rev / min
= 1220 * 2(pi) rad / 60 s
= 127.75 rad / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.