AYoung’s double slit apparatus has the slit separation of0.12mm and the distance
ID: 1677317 • Letter: A
Question
AYoung’s double slit apparatus has the slit separation of0.12mm and the distance between the slits and the viewing screen is55 cm. A) If monochromatic light of wavelength = 550x10-9m passes through the slits, calculate the distance between thecentral (bright) fringe and the adjacent bright fringe.
B) Now imagine that you are using X-rays, =1x10–9 minstead of visible light in this experiment. What would the slitseparation need to be in order to have the distance between thesefirst two bright fringes be 1cm?
Explanation / Answer
slit separation d = 0.12mm= 12* 10 ^ -5 mthe distance between the slits and the viewing screen D = 55 cm. A) wavelength = 550x10-9 m the distance between the central (bright) fringe and theadjacent bright fringe = D / d = 0.252 m (B). wavelength =1x10–9 m the distance between these first two brightfringes y = 1cm = 0.01 m we know y = D / d from this required seration d= D / y = 5.5* 10^-6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.