a paint mixing machine shakes a can of apint by applying aforce of F(t)=60N cos
ID: 1677219 • Letter: A
Question
a paint mixing machine shakes a can of apint by applying aforce of F(t)=60N cos (75s-1t). If the can of paint hasa mass of 3.5 kg., determine: a. its velocity as a function of time b. assuming the can is at rest at t= 0.0 sec., the maximumvelocity of the can and the time at which it occurs. a paint mixing machine shakes a can of apint by applying aforce of F(t)=60N cos (75s-1t). If the can of paint hasa mass of 3.5 kg., determine: a. its velocity as a function of time b. assuming the can is at rest at t= 0.0 sec., the maximumvelocity of the can and the time at which it occurs.Explanation / Answer
Force F = 60 N cos 75t
Mass m = 3.5 kg
Accleration a = F / m
velocity v = integral a dt
= 17.14 * { sin 75 t } / 75
= 0.2285 sin 75 t
maximum velocity V max = 0.2285 m / s
Maximum velocity occured when sin 75 t = 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.