A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 1.0 rev/s. Her ar
ID: 1676928 • Letter: A
Question
A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 1.0 rev/s. Her arms are outstretched as far as they will go. In this orientation, the skater can be modeled as a cylindrical torso (40 kg, 20 cm average diameter, 160 cm tall) plus two rod-like arms (2.5 kg each, 66 cm) attached to the outside of the torso. The skater then raises her arms straight above her head, where she appears to be a 45 kg, 20-cm-diameter, 200-cm-tall cylinder. What is her new rotation frequency, in revolutions per second?Explanation / Answer
radius = 20 cm / 2 = 10 cm
radius = 0.1 m, m = 40 kg
The moment of inertia for a cylinder I = m * r2 / 2 = 40 * 0.12 / 2 = 0.2 kg.m2
mass = 2.5 kg, length = 66 cm = 0.66 m
I = m L2 / 12 = 2.5 * 0.662 / 12 = 0.091 kg.m2
distance can be expressed as half the length of her arm and the radius of her body
d = 0.66 / 2 + 0.1 = 0.43 m
From the parallel axis theoremI = Icenter + m d2
= 0.091 + (2.5 * 0.432) = 0.553 kg.m2
I = Ibody + 2 * Iarms = 0.2 + (2 * 0.553) = 1.31 kg.m2
From the equation for angular momentum
Li = I * w = 1.306 * 1 rev/s
radius = 0.1 m, m = 45 kg
I = m * r2 / 2 = 45 * 0.12 / 2 = 0.225 kg.m2
Lfinal = Li
I * w = 1.31
w = 1.31 / 0.225 = 5.8 rev/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.