Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 1.0 rev/s . Her a

ID: 1463590 • Letter: A

Question

A 45 kg figure skater is spinning on the toes of her skates at 1.0 rev/s . Her arms are outstretched as far as they will go. In this orientation, the skater can be modeled as a cylindrical torso (40 kg , 20 cm average diameter, 160 cm tall) plus two rod-like arms (2.5 kg each, 69 cm long) attached to the outside of the torso. The skater then raises her arms straight above her head, where she appears to be a 45 kg, 20-cm-diameter, 200-cm-tall cylinder.

What is her new rotation frequency, in revolutions per second?

Explanation / Answer

Conservation of Angular Momentum

L(final) = L(initial)

I * w (final) = I * w (initial)

Where I is the moment of inertia of the object

and w is the angular velocity of the object.

Case 1:

body is a cylinder spinning around its central axis: radius = 0.1 m, mass = 40kg.

The moment of inertia for a cylinder is:

I = m * r^2 / 2

I = 0.2 [kg * m^2]

sketer's arms are like rods: mass = 2.5kg, length = 0.69m

I = m * L^2 / 12

I = 0.0991875 [kg * m^2]

But sketers arms aren't rotating about their perpendicular axis, they are rotating about the center of sketer's body

which is some distance away. That distance can be expressed as half the length of her arm plus the radius of

sketer's body:


D = 0.69m / 2 + 0.1

D = 0.445 m

Using the parallel axis theorem, you can now find the moment of inertia of each arm:

I = I(center) + m * D^2

I = 0.0991875 + 2.5 * 0.445^2

I = 0.59425 [kg * m^2]

This is the moment of inertia for one arm. We already have the moment of inertia for sketer's body, so we can add

the body plus two arms to get sketer's total moment of inertia:

I = I(body) + 2 * I(arms)

I = 0.2 + 2 * (0.59425)

I = 1.3885 [kg * m^2]

So, using the equation for angular momentum, we know sketer's initial momentum is:

L(initial) = I * w

L = 1.3885 [kg * m^2] * 1 [rev/s]

Case 2:

skater is now one big cylinder:

radius = 0.1 m, mass = 45kg:

I = m * r^2 / 2 ==> I = 0.225 [kg * m^2].

And finally:

L(final) = L(initial)

I * w (final) = 1.3885

w = 1.3885 / I

w = 1.3885 / 0.225

w = 6.17 rev/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote