An elevator is able to raise 1000 kg to a height of 20 m in 10s. a. How much wor
ID: 1676785 • Letter: A
Question
An elevator is able to raise 1000 kg to a height of 20 m in 10s. a. How much work does the elevator do? b. What is the elevators power output?I used F=ma to solve for F (F = 1000kg(9.8m/s2) =9800 N )so I could plug into W=Fd (w = 9800 N (20m) = 196000 N .m)
Then I used P=w/t to find power. (P = 196000/10 = 19600
Is this correct?
An elevator is able to raise 1000 kg to a height of 20 m in 10s. a. How much work does the elevator do? b. What is the elevators power output?
I used F=ma to solve for F (F = 1000kg(9.8m/s2) =9800 N )so I could plug into W=Fd (w = 9800 N (20m) = 196000 N .m)
Then I used P=w/t to find power. (P = 196000/10 = 19600
Is this correct?
I used F=ma to solve for F (F = 1000kg(9.8m/s2) =9800 N )so I could plug into W=Fd (w = 9800 N (20m) = 196000 N .m)
Explanation / Answer
That appears to me to be precisely correct, although I would use 9.81 for g simply because it has another significant figure. However, I'm just real meticulous when it comes to my physics calculations. But yeah, work = Fd=mad=mgd which is just what you did.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.