A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 2kg attached to a sprin
ID: 1676680 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 2kg attached to a spring of spring constant 200 N/m. If the speed ofthe block is 40 m/s when the displacement from equilibrium is 3 m,what is the amplitude of the oscillations? Theanswer is 5 m, but I cannot figure out how to get that answer.Please help! A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 2kg attached to a spring of spring constant 200 N/m. If the speed ofthe block is 40 m/s when the displacement from equilibrium is 3 m,what is the amplitude of the oscillations? Theanswer is 5 m, but I cannot figure out how to get that answer.Please help!Explanation / Answer
Angularfrequency = (k/m) = (200/ 2) = 10 rad/s speed ofblock v = *(A2 - x2) given v = 40 m/s displacement x = 3 m 40 = 10 *(A2 - 32) A2 - 32 = 402/ 102 A2 = 16+ 9 Amplitude A = 25 = 5 m A2 = 16+ 9 Amplitude A = 25 = 5 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.