A simple harmonic oscillator consists of a block of mass2.80 kg attached to a sp
ID: 1675096 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator consists of a block of mass2.80 kg attached to a spring of springconstant 128 N/m. When t =3.00 s, the position and velocity of theblock are x = +0.129 m and v =+3.415 m/s. (a) What is the amplitude of theoscillations?1 m CORRECT
(b) What was the position of the mass att = 0 s?
x = _____m I got-.118 but says it's wrong.
(c) What was the velocity of the mass at t = 0 s?
v = _____m/s Got 3.302 and 3.28 bothwrong. (a) What is the amplitude of theoscillations?
1 m CORRECT
(b) What was the position of the mass att = 0 s?
x = _____m I got-.118 but says it's wrong.
(c) What was the velocity of the mass at t = 0 s?
v = _____m/s Got 3.302 and 3.28 bothwrong.
Explanation / Answer
to find amplitude of oscillation you have to do:
v/x = -w*tan(phase = wt+ ø)
solve for the phase: wt+ø = arctan(-v/ wx)
wt+ø = -1.32078 rad
plugging back in should give you .521388
so im not sure whats wrong with your answer, try more decimalplaces? (if this is Wiley, i used it last semester and a bunch ofstuff was rigged).
If you got this right, you should have the other ones aswell...so just try to enter the max decimal places and see if itworks. Im using a TI89 to give you these answers.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.