A person bounces up and down on a trampoline, while always stayingin contact wit
ID: 1676380 • Letter: A
Question
A person bounces up and down on a trampoline, while always stayingin contact with it. The motion is simple harmonic motion, and ittakes 2.23 s to complete one cycle. Theheight of each bounce above the equilibrium position is49.0 cm. (a) Determine the amplitude of the motion.m
(b) Determine the angular frequency of the motion.
rad/s
(c) What is the maximum speed attained by the person?
m/s (a) Determine the amplitude of the motion.
m
(b) Determine the angular frequency of the motion.
rad/s
(c) What is the maximum speed attained by the person?
m/s
Explanation / Answer
2.23 s is the period and the amplitude is give at .49m since it says above theequilibrium point i am assuming the middle of the sin wave, if not then its half of .49m which is .245m butthe first answer is the more reasonable one angular frequency = 2/T so =2/2.23 =2.81757 rad/s and the max speed is determined by vmax = 2fAwhere f = 1/T vmax = 2(.49)/2.23 = 1.3806 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.