A 50.0 kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius2.05 m, rotating
ID: 1675797 • Letter: A
Question
A 50.0 kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius2.05 m, rotating with an angular speedof 3.25 rad/s. (a) What is the child's centripetalacceleration?1 m/s2
(b) What is the minimum force between her feet and the floor of thecarousel that is required to keep her in the circular path?
2 N
(c) What minimum coefficient of static friction is required?
3
(a) What is the child's centripetalacceleration?
1 m/s2
(b) What is the minimum force between her feet and the floor of thecarousel that is required to keep her in the circular path?
2 N
(c) What minimum coefficient of static friction is required?
3
Explanation / Answer
a. Centripetalacceleration a = r* 2 given radius r = 2.05 m angularspeed = 3.25 rad/s a = 2.05* 3.252 = 21.65 m/s2 = 21.65 m/s2 b. Force between floor andchild'sfeet F = centripetalforce = m* a = 50.0* 21.65 = 1082.5 N c. Force offriction Ff = F *m * g = 1082.5 coefficient of staticfriction = 1082.5/ 50.0 * 9.8 = 2.209Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.