a)Find the image distance and linear magnification for a smallobject on the opti
ID: 1675777 • Letter: A
Question
a)Find the image distance and linear magnification for a smallobject on the optical axis, 18.5 cm from a lens of focallength -10.2 cm. image distance cm linear magnificationb)A cowboy, 6.8 feet tallwith his hat, views his full image in a plane mirror. (a) What is the height of the image?
feet
(b) What is the minimum length of the mirror?
feet b)A cowboy, 6.8 feet tallwith his hat, views his full image in a plane mirror. (a) What is the height of the image?
feet
(b) What is the minimum length of the mirror?
feet image distance cm linear magnification
Explanation / Answer
a)u=-18.5cm f=-10.2cm lens eqis 1/v-1/u=1/f where u=object distance and v is image distance and f is the focallength now 1/v=1/f+1/u=-1/10.2+1/-18.5=-1/10.2-1/18.5=>v=-6.5749cm magnification=v/u=6.5749/18.5=0.3554 b) height of the image=6.8feet minimum length of the mirror=half the height of the cowboy=6.8/2=3.4feet
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.