a)A projectile is fired from ground level at an angle of 40.0° above horizontal
ID: 1967832 • Letter: A
Question
a)A projectile is fired from ground level at an angle of 40.0° above horizontal at a speed of 30.0 m/s. What is the speed of the projectile when it has reached a height equal to 50.0% of its maximum height?b)A 1500-kg car accelerates from 0 to 25 m/s in 7.0 s with negligible friction and air resistance. What is the average power delivered by the engine? (1 hp = 746 W)
c)A 5.00-kg box slides 3.50 m across the floor before coming to rest. What is the coefficient of kinetic friction between the floor and the box if the box had an initial speed of 3.00 m/s?
Explanation / Answer
Maximum Height = u2sin2/(2g)
As u ang g remains Constant
therefore
Height Attained is directly proportional to sin2
Therefore
If Height reduces to 50% i.e,1/2 , herefore
sin2 reduces to 1/2 of the inital value
Therefore
sin reduces to 1/2 of the inital value
sin40 = 0.643
THererfore sin = 0.321
Therfore
= 18.74 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.