I have a spring, with a spring constant k=50 N/m, and a metalwasher of mass m=10
ID: 1675717 • Letter: I
Question
I have a spring, with a spring constant k=50 N/m, and a metalwasher of mass m=100 grams. If I compress the spring 10 cmdown and use it to launch the washer into the air, how high willthe washer go? I thought I knew how to do this but I got it wrong so couldsomeone tell me the right way to do it. I have a spring, with a spring constant k=50 N/m, and a metalwasher of mass m=100 grams. If I compress the spring 10 cmdown and use it to launch the washer into the air, how high willthe washer go? I thought I knew how to do this but I got it wrong so couldsomeone tell me the right way to do it.Explanation / Answer
Spring constant t k = 50 N / m
Mass m = 100 g = 0.1 kg
Compression x = 10 cm = 0.1 m
Maximum eleastic potential energy of the spring P = ( 1/ 2)kx^ 2
According to law of conservation of energy , kinetic energy atequilibrium position
K = P
( 1/ 2) mv ^ 2 = ( 1/ 2) kx^ 2
v = x [ k / m]
= 2.236 m / s
So, required height from equilibrium position H = v ^ 2/2g
= ( 2.236) ^ 2 / 19.6
=0.255 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.